پرش به: ناوبری, جستجو

Persian Psychedelic Wiki:پرشین سای ویکی

(تغییرمسیر از Persian Psychedelic Wiki:درباره)

پرشین سای ویکی یک دایره المعارف جامعه محور می باشد که تلاش دارد با جمع آوری اطلاعات رسمی و معتبر در زمینه روانگردانها و گیاهان دارویی به شیوه ای علمی، مشروع و جامع در جهت اطلاع رسانی درست و کاهش خطرات ناشی از سوء مصرف داروهای روانگردان گام بردارد. اسناد این ویکی شامل اطلاعات جامع دسته بندی شده در زمینه های علمی دارویی ، روش های کاهش خطرات سوء مصرف و روش های ترک اعتیاد موجود در تمامی دسته های دارویی می باشد.

اهداف پرشین سای ویکی :

  • جمع آوری اسناد و اطلاعات معتبر علمی پژوهشی، در زمینه روانگردانها و دیگر دسته های دارویی از جمله گیاهان دارویی، محرک ها، سرکوبگرها، هذیان آورها و ...
  • کاهش خطرات ناشی از سوء مصرف روانگردانها و اصلاح تابوهای غلط علمی - فرهنگی و اطلاع رسانی ها نادرست موجود در ارتباط با مصرف این دسته از مواد، با ارائه اطلاعات دقیق علمی روز دنیا بدون هیچ گونه جانب داری.
  • سرویس دهی به عنوان یک نرم افزار جامعه محور که در آن هر فرد علاقه مند به مباحث مربوطه می تواند به بحث، همکاری و سازماندهی مطالب بپردازد.
  • بررسی نقش روانگردانها و گیاهان دارویی در شمنیسم و عرفانهای مختلف در طول تاریخ بشر

اصول پرشین سای ویکی :

  1. مطالب باید اثبات پذیر باشد ، در این ویکی جایی برای فرضیه ها یا حدسیات نیست.
  2. مطالب باید بیطرفانه باشد ، توصیه و یا منع مستقیم به مصرف مواد روانگردان در این ویکی جایی ندارد.
  3. این دانشنامه آزاد است و مطالب از آن کسی نیست.

همکاری و مشارکت

پرشین سای ویکی به تمامی کسانی که علاقه مند به عضویت و همکاری در این وبسایت هستند خوش آمد می گوید. جهت همکاری با ویکی، راه های زیر پیشنهاد می گردد :

  • شرکت در بحث های سازنده با اعضای گروه ویکی از طریق انجمن پرشین سای
  • ارسال مطالب و تکمیل لیست وظایف تعیین شده در دستورالعملهای گروه ویکی
  • کمک به اصلاح و بهبود بخشیدن محتوا با حذف اشتباهات علمی، گرامری و اضافه کردن اطلاعات معتبر بیشتر

تاریخچه :

پرشین سای ویکی یکسال پس از تاسیس انجمن پرشین سای (نخستین انجمن پارسی پیرامون روانگردانها و گیاهان دارویی ) توسط مدیران و با همکاری اعضای این انجمن در بهار سال 1394 شروع به کار کرد.

ویکی در بهار ۱۳۹۴
ویکی در تابستان 1394