پرش به: ناوبری, جستجو

نی

هشدار : مصرف این ترکیب در مقادیر بالا می‌تواند مسموم کننده و دارای عوارض فیزیکی و روحی باشد.

گیاه شناسی

گیاه نی (قمیش) گیاهیست از خانواده گندمیان ، با ارتفاع 6 متر که در شرایط ایده آل به 10 متر هم میتواند برسد، دارای ریزوم متورم و رونده ، با ساقه تو خالی به قطر 2 الی 3 سانتی متر، طول برگ ها حدود 30 الی 60 سانتی متر ،گل آذین پانیکول بزرگ. احتملا از مدیترانه به سرتاسر دنیا پخش شده ، امروزه در همه نقاط مرطوب دیده میشود.

تاریخچه

باستان شناسان در مصر باستان فلوت هایی ساخته شده از این گیاه پیدا کرده اند.نام ترکی این گیاه(قمیش) نام یک ساز بادی نیز هست که حاکی از استفاده وسیع ازین گیاه در ساز های بادی است. امروزه در ساز های بادی برای قطعه ای که وظیفه ی تولید صدا را بر عهده دارد نیز این نام استفاده میشود.در سراسر دنیا در گذشته این گیاه برای ساخت چوب پیکان کاربرد داشته است. در افسانه ها ی بوداییان این گیاه به عنوان گیاهی مقدس مطرح شده که همین امر باعث شده که گمان بر این باشد که این گیاه به عنوان انتئوژن نیز کاربرد داشته است. گفته میشود شراب سوما که توسط آریا یی ها مصرف میشده حاوی این گیاه و گیاه اسفند بوده است،که این فرض نیز فقط در حد حدس و گمان باقی مانده است. به ترکیب نی و اسپند صوفیهاسکا نیز گفته میشود. شمن های شیپیبو shipibo (منطقه ای در آمازون) از نی به عنوان یک افزودنی برای آیوهواسکایشان استفاده میکردند، همین طور شفادهندگان شمال پرو در معجون سن پدرو از افزونه ی نی استفاده میکردند تا معجون ته نگیرد.

ترکیبات

ریزوم ها حداقل دارای 5 آلکالوئید شامل N,N-DMT ، 5-MeO-DMT ،Bufotenine ،Dehydrobufotenine ،Bufotenidine هستند.

آماده سازی و مقدار مصرف

برای استخراج آلکالوئیید های موجود در گیاه ساده ترین روش این است که ریزوم های گیاه بعد از شسته شدن به قطعه های کوچک بریده شوند(ریزوم به قسمتی از ساقه گفته میشود که به زیر زمین فرو میرود و میتواند دارای رشد افقی باشد که به ریشه متصل میشود) ، سپس قطعه های ریز در محلول آب و اتانول مخلوط شوند(میتوان از مخلوط کن استفاده کرد) سپس تفاله ها جداشوند. محلول باقی مانده در ظرفی ریخته شود تا آب و اتانول کاملا تبخیر شوند. مواد جامدی که در ته ظرف باقی میمانند حاوی آلکالویید های گیاه من جمله در صد کمی N,N-DMT و 5-MeO-DMT و البته آلکالویید سمی

bufotenine و احتمالا گرامین هستند.
ریزوم گیاه نی

در مورد مقدار مصرف، میزان مشخصی به درستی معلوم نیست ، در دایره المعارف گیاهان روانگردان نوشته ی کریستیان راچ ، نویسنده تجربه ی خود را از مصرف 1 گرم بزر اسپند و 50 میلی گرم عصاره ی استخراج شده از ریزوم نی، اینگونه شرح میدهد: هیچ گونه تاثیر روانگردانی مشاهده نشد. فقط کمی از تاثیرات آلرژیک آن رنج بردم. پس از گذشت یک ساعت متوجه بروز اخلال در بینایی ام شدم. به سختی میتوانستم روی نوشته های یک مجله تمرکز کنم. سپس چشمانم اشک آلود و متورم شد. روز بعد بر روی بدنم نقاطی متورم و لکه هایی چون کهیر دیده شد که 3 روز بعد محو شدند. این بدین معنی است که نهایت احتیاط را باید در مورد استفاده از یک گیاه جدید به خرج داد، آنهم گیاهی که به درستی مشخص نیست ک کاربرد شمنیک داشته یا نه!

منبع:

The Encyclopedia of Psychoactive Plants: Ethnopharmacology and Its Applications