پرش به: ناوبری, جستجو

سالویا دیوینوروم

(تغییرمسیر از سالویا)
برگ های گیاه سالویا

سالویا دیوینوروم یا Salvia divinorum گیاهی از خانواده نعناییان است که دارای روانگردان بسیار قوی "سالوینورین A" می باشد. این گیاه در کشور مکزیک بصورت بومی می روید. سالویا دارای سابقه طولانی مصرف توسط شمن های این منطقه می باشد و از سال 1990 تا به امروز در بسیاری از نقاط دنیا به عنوان روانگردان مصرف می شود. تاثیر قوی این گیاه با تدخین برگ های خشک شده این گیاه به سختی حاصل می شود به همین دلیل از عصاره (Extract) آن که دارای قدرت بالایی است استفاده می شود. بسیاری از کسانی که برای اولین بار این ماده را مصرف می کنند به دلیل عدم یافتن حالت دلپذیر و لذت بخش از مصرف دوباره آن منصرف می شوند .

مواد تشکیل دهنده (Chemical) :

سالوینورین A و سالوینورین B بطور طبیعی هنگام مصرف این گیاه تولید می شود . سالوینورین با دیگر ترکیبات توهم زای طبیعی ( از جمله DMT ، Psilocybin ، Mescaline ) متفاوت است و دلیل این تفاوت آن عدم وجود اتم نیتروژن در مولکول آن می باشد، این ماده جزء دسته Terpenoid می باشد .

سالویا جهت ترک اعتیاد :

تحقیقات نشان داده است که سالویا دیوینوروم تنها منبع Salvinorin A می باشد. تنها ماده diterpenoid شناخته شده است که با گیرنده kappa-opioid در ارتباط بوده و باعث کاهش نیاز به دوز و اعتیاد به مخدر های خانواده گیرنده های μ-opioid می گردد. کارخانجات دارویی تلاش می کنند تا نسخه ای غیر روانگردان از سالوینورین برای گیرنده های kappa-opiod سنتز کنند تا شاید بتوانند بوسیله آن اختلالات ادراکی مانند شیزوفرنی ، اختلالات آلزایمری و اختلالات دو قطبی را درمان کنند.

نحوه و تأثیرات مصرف :

سالویا را در گذشته با جویدن برگهایش مصرف می کردند ولی امروزه هم بصورت تدخینی و هم بصورت جویدنی مصرف می شود. زمانی که برگهای سالویا جویده می شود، مایع تلخی که از آن خارج می شود برای مدتی در دهان نگه داشته شده تا به خوبی از طریق دهان جذب شود .

شروع (Onset) :

زمانی که تدخین می شود تاثیر آن بسیار بسیار سریع می باشد . اولین تاثیر بین 60-20 ثانیه پس از تدخین ظاهر می شود و اوج تاثیر آن بین 2-1 دقیقه پس از مصرف می باشد.

دوره (Duration) :

تاثیر اصلی سالویا بین 15- 5 دقیقه پایان می باشد و دوره پایین آمدن و برگشت به حالت اولیه بین 40-20 دقیقه می باشد.

تاثیرات (Effects) :

با توجه به مقدار مصرف سالویا تاثیر آن متفاوت می باشد . بطوری که تاثیرات آن در دوز پایین لذت بخش و در دوز بالا بسیار شدید و در برخی مواقع ترسناک و غیر قابل تحمل توسط مصرف کننده می باشد . مصرف کنندگان این ماده در دوز های بالای آن تاثیراتی مانند ( تغییر در ادراک زمان ، سفر به مکان ، سیاره و زمان دیگر ، تجربه زندگی شخص دیگر ، احساس شدید شگفت زدگی و مشاهده تصاویر زنده ) گزارش کرده اند .

موارد منع مصرف (Contraindications) :

  • درهنگام رانندگی و یا کار با ماشین آلات سنگین مصرف نشود.
  • از یک انسان هوشیار جهت مراقبت استفاده کنید . (مخصوصا در دوز های بالا)
  • مصرف آن برای کسانی که در میان تحولات احساسی و روانی در زندگی می باشند توصیه نمی شود .
  • مصرف آن برای کسانی دارای سابقه بیماری های روانی و همچنین روحیه نه چندان مساعد هستند توصیه نمی شود زیرا مصرف روانگردان های قوی ممکن است ضربات جبران ناپذیری در سلامت روانی شخص بیمار به همراه داشته باشد.


گالری :