پرش به: ناوبری, جستجو

داتورا

هشدار : این گیاه یا ترکیب سمی است و مصرف آن دارای ریسک آسیب روحی و فیزیکی است.

تاتوره یا داتورا (به انگلیسی : Datura) ، یک گونه از نه گونه از گیاهان گلدار شب پره متعلق به خانواده "Solanaceae" است گیاهی است یک‌ساله به ارتفاع ۲۰۰ - ۵۰ سانتی متر که جزو گیاهان داروئی محسوب می‌شود.از این گیاه ماده آتروپین بدست می‌آید که خاصیت ضدسم دارد.خود این گیاه سمی می‌باشد.آب موجود در آوندهای این گیاه اگر در چشم ریخته شود باعث بازماندن مردمک چشم می‌شود.اگر جوشانده این گیاه به کسی خورانده شود، اعصاب ارادی انسان برای مدتی غیر ارادی می‌شود.ومصرف جوشانده این گیاه به مقدار زیاد باعث مرگ می‌شود. این گیاه دارای برگ های پرزدار ، میوه خاردار و گلهای شادابی می باشد که معروفترین نژادهای آن " D.Stramoniun" و " D.metel " و " D. inoxia " هستند. سالهاست که از تخم ها ، گلها و ریشه های این گیاه به عنوان دارو یا روانگردان استفاده می شود .

میوه رسیده داتورا (به دانه های داخل میوه توجه کنید.)

اسامی رایج :

Jimson weed , Devil’s apple , Thron Apple , stinkweed , Devil’s weed , Moonflower

مواد تشكيل دهنده :

همه گیاهان خانواده داتورا بطور عمده در تخم و گل هایشان دارای آلکالوئیدهای تروپان "Tropane" از جمله اسکوپولامین "Scopolamine"، هیوسیامین "Hyoscyamine" و آتروپین"Atropine" می باشند ؛ به دلیل وجود این مواد در این گیاه، داتورا در برخی فرهنگ ها سالهاست که به عنوان ضدسم و روانگردان استفاده می شود.

مصرف :

برگ های این گیاه را به منظور تدخین مستقیم و یا ترکیب با تنباکو و ماری جوانا خشک می کنند و تمامی قسمت های این گیاه به منظور دم کردن بصورت چای و یا تهیه پماد استفاده می شود. قدرت گیاه در هنگام باردهی بسیار بالاست . خوردن 10 تخم تاتوره و یا یک برگ دم شده بصورت چای باعث تغییرات عمیق ادراکی و خوردن 40 – 30 دانه دوز بسیار قوی آن می باشد. به عنوان یک قاعده کلی Persianpsy نه مصرف روانگردان را به مخاطبانش توصیه و نه منع می کند، در مورد گیاهان دارای آلکالوئید تروپان ما فکر می کنیم این مهم است که توجه داشته باشید که اکثریت قریب به اتفاق تجربیات داتورا بصورت تجارب ذهنی و جسمی ناخوشایند و به ندرت از لحاظ جسمی خطرناک گزارش شده اند. هیچ راهی برای پیدا کردن دوز مصرفی دقیق و منطقی نیست زیرا قدرت گیاه و دوز مناسب برای هر فرد با دیگری متفاوت است ، از طرفی به دلیل سمی بودن این گیاه ممکن است اشتباه در میزان دوز دریافتی آسیب جدی به مصرف کننده وارد کند . به همین دلیل پیشنهاد می شود که از تجربیات کسانی که مصرف کرده اند استفاده شود .


شروع (Onset)

هنگامی که به صورت خوراکی مصرف میکنند، اثرات آن در 20-30 دقیقه آغاز خواهد شد ولی با توجه به دوز مصرفی ، 2 الی 3 ساعت طول می کشد تا به اوج برسد و شدید شود . اگر تدخینی مصرف شود آثار آن در 5 دقیقه ظاهر می شود.


دوره (Duration)

آثار مصرف داتورا در دوز متوسط 12 – 8 ساعت به طول می انجامد این در حالیست که مصرف دوز های بالای آن آثاری 3 – 2 روزه بر روی مصرف کننده دارد.


تاثيرات

بر خلاف توهمات دیداری گزارش شده از انواع دیگر روانگردانها مانند ال اس دی یا قارچ های سیلوسایبین ، داتورا باعث توهم صادقانه ( frank hallucination ) می شود یعنی فرد نمی تواند مرز بین واقعیت و توهم را تشخیص دهد . تصاویر فوق العاده و توهمات بطور معمول برای شخص اتفاق می افتد. صحبت کردن طولانی با شخصیت های غیر واقعی ، سیگار کشیدن زیاد حتی توسط کسانی که سیگاری نیستند.


تاثیرات منفی تاثیرات خنثی تاثیرات مثبت
سردرد و سرگیجه توهمات دیداری و شنیداری بسیار واقعی احساس رضایت
خشکی دهان و چشم میل شدید به کشیدن سیگار تعامل سورئال و غیرواقعی با جهان
عدم توانایی در تمرکز چشم ( گاهی تا چند روز ) باز کردن ریه و معابر ناژیه ای
احساس تهوع، معمولا بدون استفراغ بی اشتهایی و تشنگی
احساس ضعف جسمانی گشادی مرمک چشم
بی حسی و کرختی لکنت زبان
گیجی، هذیان عدم احساس گذر زمان
اختلال در عملکرد شناختی
فراموشی
نارسایی قلبی در دوزهای بالا

موارد منع مصرف :

· درهنگام رانندگی و یا کار با ماشین آلات سنگین مصرف نشود.

· داتورا را بدون یک مراقب هوشیار امتحان نکنید.

· از شنا کردن جدا بپرهیزید.

· از مصرف داتورا در شرایطی که قرار باشد مسئولیت خود یا شخص دیگری را به عهده بگیرید اکیدا خودداری کنید . حتی ممکن است شما قادر به سوالات ساده همچون نام خود نباشید .

ريسك و خطر مرگ :

آلکالوئید های گیاه داتورا می توانند اثرات شدید سمی داشته باشند که در برخی موارد ممکن است به مرگ یا کما منجر شود . 4 یا 5 گرم برگ خشک شده داتورا استرامونیم "Stramonium " می تواند دوز کشنده ای از آلکالوئیدها را دارا باشد این در حالی است که دانه ها و گل های این گیاه قوی تر هستند.