پرش به: ناوبری, جستجو

حسن یوسف

بر سر اثبات پذیری این مطلب اختلاف نظر وجود دارد. این موضوع را میتوانید در قسمت بحث این صفحه مطرح کنید.

حسن یوسف یا Coleus blumei گیاهیست آپارتمانی از تیره نعنائیان که استفاده از آن توسط شمن های جنوب مکزیک سابقه ای طولانی دارد. این گیاه دارای 150 گونه مختلف با رنگ های و ترکیبات شیمیایی مختلف است که گونه های زیادی از آنها به راحتی در دسترس است. برگهای آن به رنگ های سبز،سفید،قرمز،قهوه ای، بنفش و... و دارای گلهای کوچک معمولا به رنگ آبی شبیه به گل های سالویا یا گلهای مریم گلی است. ارتفاع آن به 60 سانتی متر و گسترش آن به حدود 30 سانتی میرسد.

مراقبت:

نور:این گیاه آفتاب دوست است و تابش خورشید باعث تغییر رنگ برگ‌ها و زیبایی گیاه می‌شود. گرما:دمای بین ۲۵ الی ۳۵ درجه سانتیگراد مناسب است. آبیاری:با توجه به موقعیت هر ۴ تا ۶ روز آبدهی شود. رطوبت:رطوبت هوای ۵۰ تا ۷۰ درصد را می‌پسندد. خاک: مخلوطی از خاک باغچه، خاکبرگ و ماسه، خاک مناسب رشد این گیاه است. خاک قلیایی احتیاج دارد. هرس:برای این که فرم گیاه، بوته‌ای و زیبا شود، باید سرشاخه‌ها و گل‌ها را هنگام ظهور، پنسمان یا قطع کرد. کود:کود مورد نیاز حسن یوسف را می‌توان از فروردین تا مهرماه، مورد استفاده قرار داد.میزان کود بسته به نوع کود متفاوت است. حسن یوسف یک گیاه آپارتمانی است. یعنی نور و رطوبت کم را نیز میتواند تحمل کند.


استفاده های آیینی:

در آیین ها و تشریفات آزتک های جنوب مکزیک که از گیاه سالویا با اسپریت مونث استفاده میشود،در صورتی که سالویا در دسترس نباشد حسن یوسف جایگزینی قدرتمند و مناسب برای سالویا محسوب میشود . در کتاب The New World Indians and Their Hallucinogenic Plants نوشته ی R,E Schultes از قول مردم مازاتک گفته شده که هرجاLa Hembra (به معنی بانو) در دسترس نبود شمن از El Ahijado (به معنی پسر که نام شمنیک حسن یوسف است) استفاده میکند.

طریقه ی مصرف:

مصرف حسن یوسف دقیقا مانند سالویا به دو روش جویدنی و تدخینی صورت میگیرد. روش جویدنی: شمن 15 الی 20 برگ تازه و کوچک از گیاه جدا میکند و آنهارا میپیچد و با جویدن آن ظرف حدود 15 دقیقه و خوردن عصاره ی برگها،آنها را خارج میکند و یک دسته ی دیگر از برگها را می جود تا جایی که نیاز باشد. روش تدخینی: در روش تدخینی شمن ها برگ های خشک شده ی گیاه را خرد و با نوعی گل جعفری به نام ترخون زمستانی (Tagetes lucida) مخلوط و آنرا مصرف میکنند.در صورت در دسترس نبودن Tagetes lucidaمیتوان آنرا با تنباکو مخلوط کرد.

ترکیبات:

هنوز تحقات جامعی بر این گیاه صورت نگرفته و ترکیبات آن به درستی مشخص نیست. تنها وجود دیترپن ها Diterpene Alkaloids در آن ثابت شده است. این نظریه در مورد دیترپن ها مطرح شده که دیترپن ها ی موجود در حسن یوسف تحت تاثیر خشک شدن و حرارت میتوانند به آلکالوئید های گیاه سالویا تبدیل شوند که این گزاره فقط در حد یک حدس است.چون در روش جویدنی حرارتی در کار نیست و در ضمن در گیاه مریم گلی که از خانواده ی سالویا میباشد نیز دیترپن ها حضور دارن ولی این گیاه فاقد تاثیرات روانگردان است. کلا شیمی آلی این بنده حقیر خوب نیست پس بهتره بگذریم...

تاثیرات:

تاثیرات مختلفی ازین ماده گزارش شده که بیان میکنه ظاهرا با گیاهی چند بعدی رو به رو شده ایم. ماکومبا های برزیل (ماکومبا به معنی جادوگر) ازین گیاه به منظور رسیدن به درجاتی از خلسه به عنوان جایگزینی نه برای سالویا بلکه برای کانابیس استفاده میکنند.به نظر میرسه دوز کم این ماده آرامبخشه. در همان دوران در دنیای شرق ازین گیاه برای تسکین درد استفاده میشده. شمن ها نیز طی یک مراسم آیینی با استفاده ازین گیاه درد های بیماران را تسکین میدهند. همانطور که عرض کردم شمن های آزتک و مازاتک ها آن را نیمه ی دیگر سالویا میدانند.امروزه تاثیراتی که ازین گیاه گزارش شده حاکی از شبیه بودن تاثیرات این گیاه به سالویا است.حتی تاثیرات دیگری نیز شبیه به تاثیرات سایلوسایبین گزارش شده.البته عده ای از محققین نیز هیچ گونه تاثیری ازین ماده ندیده اند و اصلا از روانگردان بودن این گیاه نیز اطمینان ندارند. با توجه به گونه های زیاد این گیاه و ناشناخته بودن آنها هیچ ادعایی رو نمیشه رد کرد. گفته میشود که مصرف این گیاه مانند خیلی از انتئوژن ها در دفعه اول ممکن است اثری حادث نکند و سود بردن ازین انتئوژن تنها با شناخت درست و مطالعه کافی امکانپذیر است.