پرش به: ناوبری, جستجو

بروگمانسیا

هشدار : این گیاه یا ترکیب سمی است و مصرف آن دارای ریسک آسیب روحی و فیزیکی است.

Angel1.jpg

بروگمانسیا (Brugmansia) ، شیپور فرشته یا (نفس شیطان کلمبیا) در انگلیسی (Angel's Trumpet) درختچه ایست با تنه نیمه چوبی و بسیار منشعب که ارتفاع آن به 3 تا 11 متر میرسد از خانواده "Solanaceae". گل های بزرگ و شیپوری شکل و آویزان به شکل تکی و دوتایی و چندتایی دارد.این گل ها به رنگ زرد صورتی نارنجی سبز و قرمز است. که در اواسط بهار و اواخر بهار گلدهی میکند. از این رو بخاظر ظاهر زیبایش کاربرد تزیینی بسیاری در جهان دارد. تاکنون 7 گونه از این گیاه شناخته شده است. گل های این گیاه معطر و دارای بوی بسیار خوبی هستند. این گیاه بومی آمریکای جنوبی است در مناطق ونزولا و شیلی است.

شیمی گیاه:

تمام قسمت های گیاه مخصوصا دانه و برگ های این گیاه حاوی آلکالوئید های تروپنی و آنتیکولینرژیک مانند هیوسیامین (Hyoscyamine) ، اسکوپولامین (Scopolamine) است. غلظت آلکالویید در بخش های مختلف این گیاه متفاوت است و تعیین مقدار امن آن غیر ممکن است غلظت آلکالویید به سن گیاه ، نور ، خاک بستگی دارد. حتی در فصول مختلف سمیت این گیاه نیز مختلف است.

تاثیرات:

سموم این گیاه با تاثیر خود بر روی سیستم اعصاب میتواند باعث غیرارادی شدن رفتار انسان بشود. دشواری در تکلم ، فلج ماهیچه های صاف ، گیجی ، خشکی شدید دهان ، تهوع ، دوبینی و توهم از حالات مصرف این گیاه است. توهم و یا هذیان این گیاه از نوع توهم صادقانه می باشد. یعنی فرد مصرف کننده نمیتواند توهم خود را از واقعیت تشخیص دهد و تصاویر بسیار واقعی بنظر میرسد. عموما مسمومیت با این گیاه و دیگر گیاهان و ترکیبات هذیان آور بسیار ترسناک ، ناخوشایند و غیرقابل تحمل است. فراموشی بعد مسمومیت شایع است و اکثر افراد چیز زیادی از مسمومیت شان بیاد نمی آورند. مصرف مقدار بیش از حد این گیاه موجب مرگ میشود.


تاثیرات منفی تاثیرات خنثی تاثیرات مثبت
سردرد و سرگیجه توهمات دیداری و شنیداری بسیار واقعی احساس رضایت
خشکی دهان و چشم میل شدید به کشیدن سیگار تعامل سورئال و غیرواقعی با جهان
عدم توانایی در تمرکز چشم ( گاهی تا چند روز ) باز کردن ریه و معابر ناژیه ای
احساس تهوع، معمولا بدون استفراغ بی اشتهایی و تشنگی
احساس ضعف جسمانی گشادی مرمک چشم
بی حسی و کرختی لکنت زبان
گیجی، هذیان عدم احساس گذر زمان
اختلال در عملکرد شناختی
فراموشی
نارسایی قلبی در دوزهای بالا

موارد منع مصرف (Contraindications) :

· درهنگام رانندگی و یا کار با ماشین آلات سنگین مصرف نشود.

· بروگمانسیا را بدون یک مراقب هوشیار امتحان نکنید.

· از شنا کردن جدا بپرهیزید.

· از مصرف بروگمانسیا در شرایطی که قرار باشد مسئولیت خود یا شخص دیگری را به عهده بگیرید اکیدا خودداری کنید . حتی ممکن است شما قادر به سوالات ساده همچون نام خود نباشید .

ریسک مرگ :

آلکالوئید های گیاه بروگمانسیا میتواند به کما یا مرگ منجر شود ؛ هیچ راهی برای تشخیص میزان امن آلکالوئید ها در گیاه نیست چون غلظت مواد سمی به نور ، خاک ، هوا ، ژنتیک و دیگر شرایط گیاه بستگی داشته باشد. در حالی که مصرف 4 گرم دانه در گیاهی میتواند امن و در گیاهی دیگر میتواند کشنده باشد.