پرش به: ناوبری, جستجو

ال اس دی

ال اس دی در فرم بلاتر

ال اس دی (به انگلیسی : LSD) با نام شیمیایی اسید لیزرجیک دی اتیل آمید دارویی است که از قارچی انگلیسی به نام ارگوت که بر روی گیاه چاودار زندگی می‌کند، به دست می‌آید. اولین بار در سال ۱۹۳۸ توسط یک شیمیدان سوئیسی به نام آلبرت هافمن که به امید دست یافتن به دارویی جدید، انواع ترکیبات ارگوت را آزمایش می‌کرد، ساخته شد. اما خواص آن تا زمانی که دکتر مذکور خود شخصاً آن را مصرف نکرده بود، کشف نشد. تجربیات دکتر هافمن هنگام مصرف این ماده در دفترچه یادداشت او به ثبت رسیده‌است. دهه ۱۹۶۰ زمان افول مصرف این ماده بود. اما بعدها گروه هیپی در امریکا مصرف آن را باب کردند. امروزه ال اس دی مصرف پزشکی ندارد. تا به امروز ال اس دی تنها مواد مخدری بوده‌است که مصرف آن مستقیماً باعث مرگ شخص نشده و کشته نداده است.

نام های رایج :

اسید ، ال ، تبز ، بلاتر ، کاغذ

ساختار مولکولی LSD

مواد تشکیل دهنده (Chemical) :

دی – لیسرجیک اسید دی اتیل آمید ترکیبی شیمیایی است که از آلکالوئید‌های ارگوت Ergot که توسط قارچ‌های دسته کلاویسپس تولید می شود و اصلی ترین عضو آنها "Claviceps Purpurea "می باشد ؛ این قارچ عامل بیماری ناخنک غلات یا ارگوت است و در سراسر جهان بر روی گندم، جو، چاودار، یولاف، ارزن و بسیاری از گندمیان زراعی و وحشی این بیماری ایجاد می‌شود.

نحوه و تأثیرات مصرف :

ال اس دی غالبا بصورت کاغذی که به مربعات کوچک 1.4 اینچی موسوم به تب (Tab) یا بلاتر (Blotter) تقسیم شده است رایج می باشد که هر تب به تنهایی حاوی 100 – 30 میکروگرم ال اس دی می باشد و این در حالی است که در اوایل دهه 60 و 70 که ال اس دی بصورت قرص عرضه می شد دارای دوز 400 – 300 میکروگرم بود. ال اس دی بصورت مایع نیز تولید می شود که هر قطره از آن برای یک تریپ مصرف میشود.

  • شروع (Onset) :

با توجه به اینکه چه مقدار مصرف شده باشد و همچنین آخرین وعده غذایی چه زمانی خورده شده باشد بین 60 – 20 دقیقه شروع به تاثیر می‌کند.

  • دوره (Duration) :

تاثیر اصلی ال اس دی بین 8- 6 ساعت به طول می‌انجامد و یک دوره 5 – 2 ساعت نیز دارای تاثیر ثانویه است تاثیراتی مانند بی‌خوابی و حالتی رویایی که با واقعیت روزمره متفاوت است .

  • تاثیرات (Effects) :

یکی از اثرات LSD ایجاد تغییرات هیجانی و حسی در مصرف کننده است. این تغییرات بیشتر از علایم فیزیکی مصرف است. معمولاً شخص مصرف کننده ابتدا دچار هیجان‌ها و احساسات شدید و متفاوتی می‌شود و یا احساسات و هیجانات او به سرعت تغییر میکند. اگر مصرف LSD بیشتر شود؛ مصرف کننده دچار توهم‌های بصری لذت بخشی می‌شود. درک مصرف کننده از زمان و خودش تغییر میکند. گاه ممکن است به نظرش برسد که حواس پنج‌گانه‌اش با هم مخلوط شده‌اند. حس لامسه بیشتر می‌شود. مصرف کننده ممکن است حس کند رنگ‌ها را می‌شنود و یا صداها را می‌بیند. به این حالت حس آمیزی (به انگلیسی : Synesthesia) می‌گویند. در بسیاری افراد، این تغییرات حواس باعث ایجاد ترس و وحشت می‌شوند. اگر مصرف LSD یک سفر خوب (Good Trip) باشد مصرف کننده احساس سرخوشی و پرواز میکند و اگر یک سفر بد (Bad Trip) باشد، مصرف کننده دچار احساسات ناخوش آیندی مثل ترس و وحشت میشود.

تاثیرات منفی تاثیرات خنثی تاثیرات مثبت
اضطراب تغییر کلی در هوشیاری برانگیختگی ذهنی و جسمی
گرفتگی فک و ماهیچه ها گشادی مردمک چشم و افزایش ورود نور به چشم افزایش حس معاشرت در انسان و تفکر خلاقانه
افزایش تعریق تمرکز پایین افزایش آگاهی و درک بالای موسیقی
مشکل در تنظیم دمای بدن افزایش ترشح مخاط دهان افزایش قدرت حواس پنج گانه
احساس تهوع ، سرگیجه ، گیجی احساسات خاص جسمی مانند انرژی ، گرفتگی صورت ، لرز دیدن تصاویر با چشمان باز و بسته ، تغییر رنگ و روشن شدن همه چیز
بی خوابی و میل به انجام کارهای بزرگ تغییر در درک زمان تجربه حالات روحانی که باعث تحول در زندگی فرد می شود
پارانویا ، ترس و وحشت تغییر سریع احساسات احساس آمیختگی با جهان و درک متفاوت از هستی
احساسات ناخواسته و طاقت فرسا بالا رفتن دمای بدن
تجربه روحانی ناخواسته که منجر به عوض شدن زندگی فرد می شود افزایش اندک ضربان قلب
خمیازه کشیدن

موارد منع مصرف (Contraindications) :

- درهنگام رانندگی و یا کار با ماشین آلات سنگین مصرف نشود.

- ال اس دی باعث انقباضات رحمی می شود و این تاثیراتی منفی در دوران بارداری پدید می‌آورد.

- مصرف آن برای کسانی که در میان تحولات احساسی و روانی در زندگی می باشند توصیه نمی‌شود.

- مصرف آن برای کسانی دارای سابقه بیماری های روانی و همچنین روحیه نه چندان مساعد هستند توصیه نمی‌شود زیرا مصرف روان‌گردان‌های قوی ممکن است ضربات جبران ناپذیری در سلامت روانی شخص بیمار به همراه داشته باشد.

تجربه تصادفی آلبرت هافمن :

«وقتی که روی تختخوابم دراز کشیدم در عالم هذیان و هیجان و مستی غوطه‌ور شدم. تمام اثاث خانه به دنبال هم حرکت می‌کردند و پیوسته تغییر رنگ می‌دادند. به نظرم می‌آمد که ستارگان آبی رنگ آسمان روی سقف خانه‌های شهر فرو می‌ریزند. پس از دو ساعت که در عالم بی‌خبری بودم، یادم آمد که همان روز مقدار کمی از عصاره قارچ چاودار خوردم. فردای همان روز تصمیم گرفتم که همان آزمایش را با مصرف مقدار یک هزارم میلی گرم از این دارو تکرار کنم و نتیجه را یادداشت کنم و یادداشتم چنین بود؛ چهل دقیقه پس از خوردن این مقدار مختصری احساس سرگیجه کردم و بی‌اختیار قهقههٔ خنده سر دادم. جثهٔ کسانی که در اطرافم بودند به طور عجیبی کوچک شد. از همکارم در خواست کردم که مرا با دوچرخه به یک ویلا هدایت کند. با اینکه باسرعت با دوچرخه پا می‌زدیم، ولی احساس می‌کردم از جای خود تکان نمی‌خورم. پس از ۶ ساعت وضع عادی خود را باز یافتم.»